Lauksaimniekiem daudz lielāka interese par sējumu apdrošināšanu pēc iepriekšējo gadu nedienām

04.02.2019

Sējumu apdrošināšana pērn rudenī lauksaimniekiem raisīja ievērojami lielāku interesi, jo pēc 2017.gada lielajām lietavām un 2018.gada nelabvēlīgajiem laikapstākļiem zemniekus aizvien vairāk uztrauc nepastāvīgie laikapstākļi, kas nodara kaitējumus sējumiem, informē apdrošināšanas akciju sabiedrībā “BTA Baltic Insurance Company” (turpmāk BTA).

 

2018.gadā lauksaimniekiem bijusi liela interese par ziemāju apdrošināšanu. Kopumā apdrošinātas 173 saimniecības ar kopējo platību 53 000 hektāru. Salīdzinot ar 2017.gadu, tas ir gandrīz trīs reizes vairāk. No reģioniem lielākā interese par ziemāju apdrošināšanu bijusi Zemgalē: apdrošināti 66 klienti un 27 000 hektāru sējumu; Vidzemē – 50 klienti un aptuveni 10 000 hektāru; Latgalē – 34 klienti apdrošinājuši aptuveni 7 000 hektārus un Kurzemē 22 klienti – aptuveni 9 000 hektārus.

 

2018.gada nogalē zemnieki visvairāk apdrošinājuši ziemas kviešus – aptuveni 30 000 hektārus – un ziemas rapšus, aptuveni 17 000 hektāru apjomā, taču apdrošināti arī 6 000 hektāru rudzu un miežu sējumu.

 

Pašu lauksaimnieku ieguldījums par ziemāju apdrošināšanu atkarībā no apdrošinājuma summas un izvēlētajiem pārsēšanas limitiem ziemas rapsim vidēji izmaksāja 34 eiro par hektāru, bet ziemas kviešiem tie bija 19 eiro par hektāru.

 

“Pērn rudenī, pēc iepriekšējās ziemas lauksaimniecības kultūru izsalšanas, pie mums vērsās ap 70 procentiem BTA apdrošināto zemnieku saimniecību, kurām par ziemas izsalšanu tika izmaksāts gandrīz 700 000 eiro. Savukārt 2018.gada pavasarī aktīvi tika apdrošināti vasarāju sējumi, kuriem iepriekš tika pievērsta mazāka uzmanība. Lielas ziemāju platības skāra kailsals, tāpēc lauksaimniekiem to vietā nācās sēt vasarājus, kurus vēlāk arī apdrošināja. 2018.gadā vasarājus apdrošinājuši 106 zemnieki, apdrošināti 14 500 ha uz vasaras riskiem, piemēram, krusu, lietu un vētru,” stāsta BTA Baltijas risku parakstīšanas departamenta direktors Ivo Danče.

 

2018. gada maija beigās pret vasaras riskiem apdrošinātas 106 zemnieku saimniecības, kuru kopējā apdrošināšanas summa sasniedz 20,5 miljonus eiro.

 

Par vasaras sējumiem apdrošināšanas atlīdzībās izmaksāti 162 000 eiro, galvenokārt par krusas un lietus nodarītajiem postījumiem, lielākoties Zemgalē un Latgalē. Lauksaimnieku pašu ieguldījums par vasaras rapšu apdrošināšanu atkarībā no apdrošinājuma summas un izvēlētā risku varianta vidēji izmaksāja 12 eiro par hektāru. Vasaras kviešiem atkarībā no apdrošinājuma summas un izvēlētā risku varianta tie bija vidēji 4 eiro par hektāru.

 

Kā jau vēstīts, nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ 2017./2018.gada ziemā sapuvušas un izsalušas ievērojamas labības sējumu platības, tāpēc BTA lauksaimniekiem apdrošināšanas atlīdzībās izmaksāja gandrīz 30 reizes lielāku summu nekā gadu iepriekš. Kopumā labības audzētāji par ziemā nodarītajiem postījumiem sējumiem kompensācijās no BTA saņēmuši gandrīz 700 000 eiro. Salīdzinājumam, gadu iepriekš kopējais atlīdzības apjoms par ziemas sējumiem bija 27 000 eiro. Problēmas sākās jau lietainajā rudenī. Traktoru darbs pielijušajos laukos bija apgrūtināts, tādēļ ziemāju sēja aizkavējās un augi nepaspēja sagatavoties ziemai. Labāk neklājās arī tiem, kuriem izdevās iesēt labību, jo mitruma dēļ daļa sējumu sapuva jau līdz pirmajam salam. Lielākie zaudējumi tika radīti lauksaimniekiem, kuri sējumos audzēja ziemas rapsi un ziemas kviešus.

 

Par BTA

 

Apdrošināšanas akciju sabiedrība „BTA Baltic Insurance Company” ir viena no vadošajām apdrošināšanas sabiedrībām Baltijā, kas piedāvā plašāko nedzīvības apdrošināšanas pakalpojumu klāstu Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. BTA Baltijā nodarbina vairāk nekā 1000 darbiniekus. BTA lielākais akcionārs ir „Vienna Insurance Group AG” ar gandrīz 200 gadu ilgu pieredzi apdrošināšanas nozarē. Ar kopumā vairāk nekā 25 000 darbinieku apmēram 50 apdrošināšanas sabiedrībās 25 valstīs, „Vienna Insurance Group” ir izteikts līderis savas darbības tirgos Centrāleiropā un Austrumeiropā. „Vienna Insurance Group” ir vadošā Vīnes biržas indeksa – ATX, visaugstāk novērtētais uzņēmums ar „Standard & Poor’s” auditoru kompānijas piešķirto augsto finansiālās stabilitātes novērtējumu A+ ar stabilu nākotnes attīstības prognozi; „Vienna Insurance Group” akcijas tiek kotētas arī Prāgas biržā.

 

 

Papildu informācija:

Elīna Rasmane

Mārketinga un sabiedrisko attiecību departamenta direktore

AAS „BTA Baltic Insurance Company”

e-pasts elina.rasmane@bta.lv