Gadu mijas svētkos lielākos postījumus īpašumiem nodara svecīšu liesmas un petardes

22.12.2017

Ziemas sezonā lielākais drauds īpašumam ir uguns, kas nodara vislielākos postījumus un kura seku likvidēšanai jāiegulda visvairāk līdzekļu, liecina apdrošināšanas akciju sabiedrības “BTA Baltic Insurance Company” (turpmāk BTA) apkopotie dati. Īpaši aktuāli tas kļūst Ziemassvētkos un Jaungada svinībās, kad cilvēki vairāk nekā ikdienā izmanto atklātu liesmu un dažkārt svētku jautrībās zaudē piesardzību.

 

Pēdējās divās ziemās uguns bijis pārliecinošāki postošākais drauds īpašumam. Tā seku novēršanai novirzīti 68% no visām 2015.gada un 34% no 2016.gada ziemā BTA izmaksātajām apdrošināšanas atlīdzībām. Uguns postījumi saimniekiem izmaksājuši vidēji 7000 eiro.

 

Ik gadu atlīdzību pieteikumu skaits strauji pieaug tieši ap svētku laiku. Visbiežāk par ugunsnelaimes cēloni kļūst bez uzraudzības atstātas sveces eglītēs un Adventes vainagos, un tas notiek ne vien mājās, bet arī darbavietās. Bieži vien pie nelaimes noved pavisam nevainīgas situācijas. Piemēram, BTA tika iesniegta atlīdzības lieta par negadījumu svinību laikā, kad bērni, rotaļājoties skrēja ap eglīti līdz apgāza to. Zaros ievietoto sveču liesmas aizdedzināja paklāju un mēbeles, un izcēlās ugunsgrēks.

 

Reģistrēti vairāki gadījumi, kad cietušais pats ir bijis piesardzīgs, taču viņa kaimiņu vieglprātības rezultātā izcēlušās liesmas papostījušas arī apkārtējos dzīvokļus. Vecgada vakarā īpaši pieaug pirotehnikas radītie draudi. Pērn kāda dzīvokļa balkonā iekrita kaimiņu izšauta petarde un izcēlās ugunsgrēks. Citā gadījumā nomaldījusies salūta raķete izsita mājas logu.

 

«Saņemtie atlīdzības pieteikumi rāda, ka cilvēks diemžēl nespēj paredzēt visus iespējamos scenārijus un nodrošināties pret tiem. Cietušo lomā mēdz nonākt arī ļoti atbildīgi, disciplinēti cilvēki, kuri šķietami ir padomājuši par visu risku minimizēšanu, taču neveiksmīgas apstākļu sakritības vai citu cilvēku neuzmanības dēļ zaudējuši nozīmīgas materiālās vērtības. Šādiem pārdzīvojumiem nav viegli tikt pāri, tomēr īpašuma apdrošināšana vismaz kompensē finansiālos zaudējumus,» skaidro BTA Apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktors Kārlis Liepiņš.

 

Lai izvairītos no nepatīkamiem mirkļiem ne vien svētkos, bet arī pārējā laikā, BTA iesaka atbildīgi attiekties pret ugunsdrošības prasībām – neatstāt telpās sveces bez uzraudzības, pieskatīt bērnus, kad tie rotaļājas ap eglīti vai ar brīnumsvecītēm, neatstāt bērniem aizsniedzamās vietās sērkociņus un šķiltavas. Arī gatavojot svētku cienastu, gāzes plīti patstāvīgi jāuzmana. Ja mājoklī ir kamīns vai krāsns, tajā drīkst izmantot tikai piemērota izmēra un veida kurināmo. Ieteicams arī kaimiņiem atgādināt par ugunsdrošību un palūgt būt uzmanīgiem. Drošības prasību neievērošana var novest pie apdrošināšanas atlīdzības samazināšanas par 20 procentiem.

 

Par BTA
Apdrošināšanas akciju sabiedrība „BTA Baltic Insurance Company” ir nozīmīgākā apdrošināšanas sabiedrība Baltijā, kas piedāvā plašāko nedzīvības apdrošināšanas pakalpojumu klāstu Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. BTA lielākais akcionārs ir „Vienna Insurance Group AG” ar 190 gadu ilgu pieredzi apdrošināšanas nozarē. Šajā grupā ietilpst vairāk nekā 50 apdrošināšanas sabiedrības 25 valstīs, un tajā strādā 24 000 darbinieku. „Vienna Insurance Group AG” ir izteikts līderis pārstāvētajos tirgos Eiropā ar augstu finansiālās stabilitātes novērtējumu — „Standard & Poor’s” A+ (stable outlook) —, kura akcijas tiek kotētas Vīnes un Prāgas biržā.

 

 

Papildu informācija:
Elīna Rasmane
Mārketinga un sabiedrisko attiecību departamenta direktore
AAS „BTA Baltic Insurance Company”
e-pasts elina.rasmane@bta.lv
tālr.: 66936074, mob. tālr.: 29374827