BTA: Visbiežāk jeb 70% no apdrošinātajiem atpūtas kuģošanas līdzekļiem ir motorlaiva

13.08.2018

Iegādājoties atpūtas kuģošanas līdzekļa apdrošināšanas polisi, cilvēki visbiežāk izvēlas apdrošināt motorlaivas. Kā liecina apdrošināšanas akciju sabiedrības "BTA Baltic Insurance Company" (turpmāk - BTA) dati, motorlaivu apdrošināšana veido 70% no kopējā izdotā polišu skaita. Pārējos 30% ietilpst tādi peldlīdzekļi kā kuteri, airu laivas, buru jahtas un motorjahtas. Interesanti, ka apdrošināt cilvēki vēlas arī pašbūvētas peldošas konstrukcijas - peldošu atpūtas kompleksu. Tiesa, to iespējams izdarīt tikai tādā gadījumā, ja šāda peldošā konstrukcija ir oficiāli reģistrēta.

 

Kopš 2015. gada kopumā BTA parakstīti 349 atpūtas kuģošanas līdzekļu apdrošināšanas līgumi ar kopējo parakstīto prēmiju apjomu 141 tūkst. eiro. Lielākā interese par kuģošanas līdzekļu apdrošināšanu bija vērojama 2017. gadā, kad noslēgti 111 līgumi, sasniedzot kopējo parakstīto apdrošināšanas prēmiju apjomu 40,8 tūkst. eiro. Šogad šis rādītājs ir sarucis teju uz pusi - 62 noslēgti līgumi ar parakstīto prēmiju apjomu 24,6 tūkst. eiro.

 

BTA Baltijas risku parakstīšanas departamenta direktors Ivo Danče skaidro, ka šogad ūdens transportlīdzekļu īpašnieki, slēdzot apdrošināšanas līgumu, izvēlējušies KASKO kopā ar Civiltiesisko aprosināšanu (CTA) - 43% gadījumu (tikai KASKO - 43%, tikai CTA - 9%), minot, ka maijā akcijas laikā jaunajiem klientiem, kuri iegādājās sava kuģošanas līdzekļa apdrošināšanu, BTA bez maksas dāvināja kuģošanas līdzekļa īpašnieka CTA, kopumā noslēdzot 11 jaunus līgumus. 2017. gadā KASKO izvēlējās 59% gadījumu no parakstīto apdrošināšanas līgumu skaita , KASKO ar CTA - 30%, bet tikai CTA - 11%. Turklāt tie klienti, kuri noformē tikai CTA, parasti ir cilvēki, kuri brauc kuģot uz ārvalstīm, un šādas apdrošināšanas nepieciešamību pieprasa vietējā likumdošana. Piemēram, Spānijā bez CTA apdrošināšanas nemaz nedrīkst kuģot.

 

"Tomēr ir vērojama arī tendence, ka ir tādi klienti, kuri noformē īstermiņa apdrošināšanas polises un kuģošanas līdzekli apdrošina tikai sezonāli uz pavasara/vasaras periodu, lai gan arī peldlīdzekļu uzglabāšanas laikā ziemas periodā polises apdrošināšanas aizsardzība joprojām darbojas," norāda Ivo Danče .

 

Apkopojot datus par izmaksātajām apdrošināšanas atlīdzībām, laika periodā no 2015. gada sākuma līdz šim brīdim kopējā izmaksāto  atlīdzību summa  ir 31,7 tūkst. eiro. Raugoties īsākā laika periodā no pagājušā gada sākuma līdz 2018. gada jūlijam, kopumā pieteiktas 12 atlīdzību lietas un  kopējā izmaksāto atlīdzību summa ir 5,16 tūkst. eiro. Visbiežāk apdrošināšanas atlīdzības tiek izmaksātas par sadursmi ar kādu zemūdens šķērsli vai kuģošanas līdzekļa motora zādzību.

 

BTA atpūtas kuģošanas līdzekļu pamata apdrošināšanas aizsardzībā ietilpst šādi riski: ūdens satiksmes negadījuma risks, uguns risks, eksplozijas risks, dabas stihijas risks, avārijas briesmu risks, slēpts ražošanas defekta risks, vārpstu salūšana, katlu plīšanas risks, zādzības un laupīšanas risks, trešo personu prettiesiskas darbības risks un citi, taču klientiem par papildu piemaksu ir iespējams izvēlēties arī dažādus papildriskus, lai nodrošinātu pilnīgāku apdrošināšanas aizsardzību, piemēram, sacensību riski, nomas risks, operatīvā transportlīdzekļa vai komercdarbības riski.

 

Par BTA

Apdrošināšanas akciju sabiedrība „BTA Baltic Insurance Company” ir viena no vadošajām apdrošināšanas sabiedrībām Baltijā, kas piedāvā plašāko nedzīvības apdrošināšanas pakalpojumu klāstu Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. BTA Baltijā nodarbina vairāk kā 1 000 darbiniekus. BTA lielākais akcionārs ir „Vienna Insurance Group AG” ar 200 gadu ilgu pieredzi apdrošināšanas nozarē. Šajā grupā ietilpst vairāk nekā 50 apdrošināšanas sabiedrības 25 valstīs, un tajā strādā vairāk nekā 25 000 darbinieku. „Vienna Insurance Group AG” ir izteikts līderis pārstāvētajos tirgos Eiropā ar augstu finansiālās stabilitātes novērtējumu — „Standard & Poor’s” A+ (stable outlook) —, kura akcijas tiek kotētas Vīnes un Prāgas biržā

 

Papildu informācija:
Elīna Rasmane
Mārketinga un sabiedrisko attiecību departamenta direktore
AAS „BTA Baltic Insurance Company”
e-pasts: elina.rasmane@bta.lv