X

BTA: par 30% pieaudzis zibens nodarīto postījumu skaits

05.07.2016

Jūlijs un augusts Latvijā ir negaisu laiks, kad zibens spērieni nodara vislielākos postījumus. Kā liecina apdrošināšanas akciju sabiedrības “BTA Baltic Insurance Company” (turpmāk – BTA Baltic) statistika, šī gada jūnija beigās un jūlija sākumā, salīdzinot ar aizvadītā gada attiecīgo laika posmu, zibens nodarīto postījumu skaits palielinājies par aptuveni 30%, kā rezultātā cietušas ēkas un dažādas elektroierīces vairāku tūkstoš eiro apmērā.

 

Visbiežāk no zibens spērieniem cieš dažādas elektroierīces - televizori un to dekoderi, datori, elektriskās plītis un ēku signalizācijas sistēmas, taču vislielākos un finansiāli sāpīgākos postījumus zibens nodara ēkām, sagraujot to jumtus un izraisot ugunsgrēkus. Arī šogad, piemēram, 25. jūnija vakarā zibens iespēra J.Čakstes Liepājas 10. vidusskolas skurstenī, kā rezultātā daļēji sagruva ne tikai pats skurstenis, bet izcēlās arī ugunsgrēks, dega sijas un tika sabojāta viena klases telpa.

 

“Katru gadu vasaras karstākajos mēnešos mēs saskaramies ar situācijām, kad postījumus klientu īpašumiem nodara zibens spērieni un negaisu pavadošais spēcīgais vējš. Bojājumi var būt gan dažu desmitu eiro vērtībā, kad ir jāsalabo kāda no bojātajām elektroiekārtām līdz pat vairākiem tūkstošiem eiro, kad ir bojāts, piemēram, gāzes katls vai ēkas jumts. Diemžēl savā praksē esam arī saskārušies ar letāliem gadījumiem, kad zibens spēriena rezultātā bojā gājis cilvēks,” atzīst apdrošināšanas akciju sabiedrības “BTA Baltic Insurance Company” Apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktore Iveta Rijniece.

 

Ko darīt, lai sevi un savu īpašumu pasargātu no zibens postījumiem?

  1. Zibens spēriens parasti skar visus enerģiju nesošos tīklus - sakaru, elektrības un interneta tīklus, tāpēc, sākoties negaisam, no strāvas jāatvieno visas sadzīves ierīces - televizorus, datorus, TV dekoderus, elektriskās plītis un citu sadzīves tehniku. Jāatceras no strāvas atvienot visas antenas - arī bezvadu.
  2. Sākoties negaisam, jāaizver mājām logi un dūmvadu aizvērtņi, kā arī īpaši jāpieskata gan bērni, gan mājdzīvnieki, lai tie neuzturētos ūdens krānu vai radiatoru tuvumā.
  3. Ja negaiss pārsteidzis, atrodoties ārpus mājas, nevajadzētu stāvēt zem augsta koka.
  4. Zibeņošanas laikā nav ieteicams nodarboties ar sportiskām aktivitātēm un uzturēties ūdens tilpņu tuvumā - peldēšana, makšķerēšana vai ūdens sporta veidu baudīšana var izvērsties par ļoti bīstamu nodarbi.
  5. Negaisa laikā nedrīkst turēt rokās metāla priekšmetus, sevišķi, ja tie ir gari un atrodas vertikālā stāvoklī, tāpēc lietussargus ar metāla kātiem negaisa laikā nevajadzētu izmantot.
  6. Ja negaisa laikā braucat ar auto, nevajag satraukties - automašīna tiek uzskatīta par vienu no drošākajām vietām, kur paslēpties. Riskantāka pārvietošanās negaisa laikā ir ar velosipēdu, motociklu vai motorolleri – tos negaisa laikā nevajadzētu izmantot.
  7. Domājot par dzīvnieku drošību, mājlopus nepieciešams ievest kūtī un nekādā gadījumā tiem neļaut pulcēties zem kokiem, kurus parasti izmanto kā patvērumu no lietus un krusas. Mājlopus nekādā gadījumā nevajadzētu atstāt pieķēdētus.
  8. Iestājoties negaisu sezonai, vajadzētu pārliecināties, ka māja ir maksimāli pasargāta no iespējamiem zibens postījumiem - vai mājas elektrotīklam ir zemējums un vai uzstādītie elektrības vadi nodrošina pret pārspriegumu. Lai nodrošinātu nepārtrauktu elektrības padevi ierīcēm, piemēram, datoram, un aizsargātu tās pret pārmērīgu spriegumu, var noderēt arī nepārtrauktas barošanas avots jeb UPS (Uninterruptible Power Supply).

 

BTA ir viena no lielākajām apdrošināšanas atlīdzību izmaksātājām Baltijā. Pērn BTA Baltijas valstīs apdrošināšanas atlīdzībās ik darba dienu izmaksāja vidēji 282 tūkstošus eiro jeb 35,4 tūkstošus eiro ik darba stundu.

 

 

Par uzņēmumu BTA

 

Apdrošināšanas akciju sabiedrība (turpmāk – AAS) “BTA Baltic Insurance Company” dibināta 2014. gadā “BTA Insurance Company” SE reorganizācijas rezultātā, veicot uzņēmuma sadalīšanu atbilstoši biznesa ģeogrāfiskajam dalījumam: Baltija un pārējā Eiropa. AAS “BTA Baltic Insurance Company” mātes uzņēmums “BTA Insurance Company” SE apdrošināšanas tirgū darbojas vairāk nekā 20 gadu, 2009. gadā kļūstot par trešo lielāko apdrošinātāju Baltijas valstīs. “BTA Insurance Company” SE starptautisko izaugsmi apliecina starptautiskās auditoru kompānijas "Deloitte" 2013. gadā apkopotais lielāko Centrāleiropas uzņēmumu TOP 500, kurā “BTA Insurance Company” SE ierindota 50 lielāko Centrāleiropas apdrošināšanas sabiedrību vidū.

2015. gada decembrī AAS “BTA Baltic Insurance Company” noslēdza līgumu par investora – viena no vadošajiem apdrošinātājiem Eiropā "Vienna Insurance Group AG" (VIG) piesaisti. Darījums tiks realizēts pēc nepieciešamo atļauju saņemšanas no nozares uzraugošajām institūcijām, kas varētu notikt 2016. gada pirmajā pusgadā.

 

 

Papildu informācija:

Linda Upeniece

Mārketinga un sabiedrisko attiecību departamenta direktore

AAS „BTA Baltic Insurance Company”

e-pasts linda.upeniece@bta.lv

Tālr.: 67025676, mob. tālr.: 26756841