BTA: līdz ar straujo atkusni par 25 % pieaudzis pieteikto atlīdzību skaits

28.01.2016

BTA: līdz ar straujo atkusni par 25 % pieaudzis pieteikto atlīdzību skaits nelaimes gadījumu apdrošināšanā; autovadītājus apdraud “melnais ledus”, krītošais sniegs un bedres.

 

Līdz ar straujo atkusni un lietu, kas Latviju piemeklējis pēdējo dienu laikā, daudzviet apstākļi kļuvuši ikdienas gaitām bīstami – cilvēkus apdraud slidenas ietves un ceļi, kā arī no jumtiem krītošs sniegs. Apdrošināšanas akciju sabiedrības “BTA Baltic Insurance Company” (turpmāk – BTA) statistika liecina, ka šonedēļ BTA saņemto atlīdzību pieteikumu skaits nelaimes gadījumu apdrošināšanā, salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu, pieaudzis par 25 %, savukārt KASKO apdrošināšanā arvien vairāk klientu ziņo par sadursmēm vai nobraukšanu no ceļa “melnā ledus” dēļ, kā arī par transportlīdzekļu bojājumiem, kas radušies, iebraucot bedrēs, vai no ēku jumtiem krītoša sniega vai ledus rezultātā.

 

Lietus, mainīgā gaisa temperatūra un straujais atkusnis daudzviet netīrītās un nekaisītās ietves pārvērtis ledū, kā rezultātā cilvēku pārvietošanās kļuvusi apgrūtināta un veicinājusi traumu gūšanas risku. Kā liecina BTA statistika, šīs nedēļas pirmajās trīs dienās ir saņemts par 25 % vairāk pieteikumu par gūtajām traumām, tai skaitā lielākā daļa no traumām gūtas, pakrītot uz slideniem ceļiem vai nodarbojoties ar ziemas aktivitātēm. Daļa cilvēku guvuši tikai sasitumus, bet virkne klientu guvuši nopietnākas traumas, piemēram, smadzeņu satricinājumu, kaulu lūzumus, meniska plīsumu u.c. traumas. Par dažādām traumām, kas gūtas gan pakrītot uz slideniem ceļiem, gan nodarbojoties ar ziemas aktivitātēm vai gūstot traumas sadzīviskās situācijās, šī gada janvārī BTA apdrošināšanas atlīdzībās jau izmaksājusi 134 tūkstošus eiro.

 

Mainoties laikapstākļiem, pasliktinājušies arī braukšanas apstākļi uz ielām un šosejām. Neraugoties uz to, ka dienas laikā gaisa temperatūra ir virs nulles, naktīs vietām iespējama gaisa temperatūras samazināšanās zem nulles, kas veicina apledojuma jeb tā saucamā “melnā ledus” veidošanos. Šādos laikapstākļos būtiski palielinās ceļu satiksmes negadījumu risks, ko var izraisīt neatbilstoša ātruma izvēle vai nepietiekamas distances ievērošana. Tā piemēram, šonedēļ BTA saņēmusi jau vairākus atlīdzību pieteikumus par negadījumiem, kuru iespējamais cēlonis bijis “melnais ledus”. Viens no negadījumiem noticis Priekuļu novadā, netālu no Bērzkroga. Iespējamā “melnā ledus” dēļ transportlīdzeklis Volvo ar piekabi saslīdēja un apgāzās. Negadījuma rezultātā transportlīdzeklis pamatīgi bojāts, un visticamāk nebūs remontējams. Šobrīd plānotā apdrošināšanas atlīdzības summa varētu sasniegt 75 tūkstošus eiro. Kāds cits negadījums iespējamā “melnā ledus” dēļ noticis ceļa posmā Nereta – Ilūkste. Kāds klients nespēja novaldīt savu transportlīdzekli Ford, kad tas saslīdēja, kā rezultātā transportlīdzeklis nobrauca no ceļa, iebrauca grāvī un apmeta kūleni. Arī šī negadījuma rezultātā transportlīdzeklis ir pamatīgi bojāts. Plānotā apdrošināšanas atlīdzības summa varētu būt septiņi tūkstoši eiro.

 

Kā ik katru gadu, arī šogad līdz ar atkusni autovadītājus uz ceļa apdraud bedres. “Pēdējo dienu laikā pie mums vērsušies jau vairāk nekā 10 KASKO un KASKO Bedres polišu īpašnieki, kuru automašīnām nopietni bojātas riepas, iebraucot bedrēs,” atzīmē BTA Apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktore Iveta Rijniece. “Sliktā ceļa seguma dēļ transportlīdzeklim radīto bojājumu novēršana var izmaksāt ievērojamu summu. Piemēram, pērn klients ar savu 2011. gada transportlīdzekli BMW iebrauca bedrē, sabojājot riepas, diskus, aizsargstieni un priekšējos automašīnas lukturus. Par šī transportlīdzekļu bojājumu novēršanu izmaksājām apdrošināšanas atlīdzību gandrīz 1500 eiro. Un šādi gadījumi ik sezonas ir vairāki desmiti. Jāatzīmē, ka šādus transportlīdzekļu bojājumus atlīdzina tikai KASKO un KASKO Bedres apdrošināšanas polišu ietvaros. Ņemot vērā, ka saskaņā ar sinoptiķu prognozēm ir gaidāms ziemas “otrais vilnis”, paredzams, ka ceļu stāvoklis pēc ziemas pasliktināsies vēl vairāk, un bedres nopietni apdraudēs autovadītājus. Attiecīgi prognozējam, ka pieteikto negadījumu skaits par transportlīdzekļu bojājumiem, kas gūti, iebraucot bedrē, varētu pārsniegt pērnā gada līmeni, jo pērn laikapstākļi bija salīdzinoši labvēlīgāki autovadītājiem”.

 

Analizējot šajā nedēļā saņemtos apdrošināšanas atlīdzību pieteikumus, BTA aicina autovadītājus būt vērīgiem, novietojot stāvēšanai savus transportlīdzekļus. Kā liecina BTA statistika, šīs nedēļas pirmajās trīs dienās jau vairāk nekā 10 klientu vērsušies BTA ar atlīdzību pieteikumiem par transportlīdzekļu bojājumiem, kad no ēku jumtiem krītošs sniegs un ledus bojājis transportlīdzekļu virsbūvi, motora pārsegu, vējstiklus un pat vadības sistēmas. No jumta krītošs sniegs bojājis vairākus transportlīdzekļus Rīgā, Bauskā, Valmierā, kā arī kādam klientam šādā veidā automašīna tika bojāta Lietuvas galvaspilsētā Viļņā.

 

BTA aicina autovadītājus, ziemas laikā pārvietojoties ar automašīnu, notīrīt sniegu ne tikai no automašīnu stikliem, bet arī no virsbūves, jo sniegs, kas nav notīrīts no automašīnas, var izraisīt ceļu satiksmes negadījumu un apdraudēt citu ceļu satiksmes dalībnieku drošību. Piemēram, šonedēļ BTA no kāda klienta saņēma apdrošināšanas atlīdzības pieteikumu par transportlīdzekļa bojājumiem, kas radušies brīdī, kad no pretim braucoša kravas transportlīdzekļa jumta pagrieziena brīdī nokrita ledus gabals, kas bojāja transportlīdzekļa Volvo vējstiklu un pagrieziena rādītāja lampu.

 

Šī gada janvārī BTA par dažādiem transportlīdzekļu bojājumiem apdrošināšanas atlīdzībās jau ir izmaksājusi 1,3 miljonus eiro.

 

BTA aicina autovadītājus būt vērīgiem un uzmanīgiem uz ceļa, izvēlēties atbilstošu braukšanas ātrumu, ievērot distanci, kā arī ņemt vērā, ka ir liela varbūtība, ka zem peļķes ir bedre, tāpēc savlaicīgi, iespēju robežās, ir ieteicams samazināt braukšanas ātrumu.
 


AAS “BTA Baltic Insurance Company”  dibināta 2014. gadā “BTA Insurance Company” SE reorganizācijas rezultātā, veicot uzņēmuma sadalīšanu atbilstoši biznesa ģeogrāfiskajam dalījumam: Baltija un pārējā Eiropa. AAS “BTA Baltic Insurance Company”   mātes uzņēmums “BTA Insurance Company” SE apdrošināšanas tirgū darbojas vairāk nekā 20 gadu, 2009. gadā kļūstot par trešo lielāko apdrošinātāju Baltijas valstīs. Tā starptautisko izaugsmi apliecina starptautiskās auditoru kompānijas "Deloitte" 2013. gadā apkopotais lielāko Centrāleiropas uzņēmumu TOP 500, kurā “BTA Insurance Company” SE ierindota 50 lielāko Centrāleiropas apdrošināšanas sabiedrību vidū.

 

BTA ir viena no lielākajām apdrošināšanas atlīdzību izmaksātājām Baltijā. Pērn BTA Baltijas valstīs  apdrošināšanas atlīdzībās ik darba dienu izmaksāja vidēji 284 tūkstošus eiro jeb aptuveni 36 tūkstošus eiro ik darba stundu.

 

Papildu informācija:
Agnese Grīnberga
Sabiedrisko attiecību vadītāja
AAS “BTA Baltic Insurance Company”
e-pasts agnese.grinberga@bta.lv
Tālr. 67025661, mob. tālr. 27828796