X

BTA ar reālajā vidē filmētiem velobraucēju video, papildu ceļa zīmēm un citām aktivitātēm aicinās ceļu satiksmes dalībniekus uz lielāku savstarpēju sapratni

13.07.2015

Ņemot vērā pieaugošo velobraucēju skaitu un ceļu satiksmes negadījumu skaitu, kuros cietuši velobraucēji, sākot no šīs nedēļas, apdrošināšanas akciju sabiedrība “BTA Baltic Insurance Company” (turpmāk – BTA) īstenos sociāli izglītojošas aktivitātes, pievēršot sabiedrības uzmanību velobraucēju drošībai uz ceļa un aicinot būt savstarpēji saprotošiem un iecietīgiem. Aktivitātes tiks uzsāktas pirmdien, 13. jūlijā, kad Rīgas ielās dosies pieci velobraucēji, lai reālajā vidē novērtētu velobraucēju pārvietošanās drošību un riskus, ar kādiem viņiem nākas ikdienā saskarties, pārvietojoties pa galvaspilsētas ielām. Velobraucējiem būs piestiprinātas GoPro kameras, ar kuru palīdzību tiks fiksēts viņu brauciens un ceļā sastaptie šķēršļi, problēmas un atgadījumi.

Katru gadu, attīstoties velobraukšanas kultūrai, pieaug velobraucēju skaits. Vienlaikus ievērojami pieaug ceļu satiksmes negadījumu skaits, kuros iesaistīti vai cietuši velobraucēji. Valsts policijas dati liecina, ka 2015. gada pirmo sešu mēnešu laikā kopumā Latvijā reģistrēti 323 ceļu satiksmes negadījumi, kuros bijuši iesaistīti vai cietuši velobraucēji. Salīdzinot ar pērnā gada statistiku, negadījumu skaits ir pieaudzis par 5 %. Vainīgi negadījumos ir gan transportlīdzekļu vadītāji un gājēji, gan velobraucēji. Nereti gājēji neievēro speciāli apzīmētās velobraucēju joslas, turpinot tās izmantot kā ietves, kas nereti kļūst par iemeslu velobraucēja sadursmei ar gājēju, jo ne vienmēr velobraucēji spēj izsekot straujiem gājēju manevriem. Turpretim transportlīdzekļu vadītāji nereti ir neiecietīgi pret velobraucējiem vai nepamana tos. Arī paši velobraucēji bieži vien ir ceļu satiksmes negadījumu izraisītāji, veicot nepārdomātus un straujus manevrus uz ielas braucamās daļas starp transportlīdzekļiem vai pa gājēju ietvēm.

Lai gan situācijas uz ceļiem un ietvēm ir ļoti dažādas, viens no biežākajiem negadījuma iemesliem ir ceļu satiksmes dalībnieku savstarpējās sapratnes trūkums jeb nerēķināšanās citam ar citu uz ceļa. Lai veicinātu visu iesaistīto ceļu satiksmes dalībnieku, tai skaitā, transportlīdzekļu vadītāju, gājēju un velobraucēju, savstarpēju sapratni, kā arī rūpējoties par velobraucēju un citu ceļu satiksmes drošību, šonedēļ BTA uzsāk izglītojošu aktivitāšu kopumu.

Lai reālajā vidē novērtētu velobraucēju pārvietošanās drošību un riskus, ar kādiem viņiem nākas ikdienā saskarties, pārvietojoties pa galvaspilsētas ielām, pirmdien, 13. jūlijā, pulksten 11:00 no K.Valdemāra ielas 63, Rīgā, divu stundu braucienā pa galvaspilsētas ielām, tai skaitā pa velobraucēju joslām, pāri tiltiem, parkos, iecienītās cilvēku pulcēšanās vietās un citur, dosies pieci brīvprātīgie velobraucēji, kuri ar piestiprinātu GoPro kameru palīdzību fiksēs reālos notikumus uz ceļa, kā arī ar simboliskām piestiprinātām ceļa zīmēm ar uzrakstiem: “Visiem viens ceļš”, “Dali ceļu, draugs”, “Gods braukt blakus”, aicinās visus satiksmes dalībniekus būt saprotošiem. Atkārtotā divu stundu braucienā brīvprātīgie velobraucēji dosies arī vakarā pulksten 17:00, lai fiksētu notikumus uz ielām sastrēguma stundās. No izbraucienu laikā iegūtā video materiāla tiks veidoti kopumā četri saīsināti video stāsti, kas tiks izplatīti sociālajos tīklos, pievēršot sabiedrības uzmanību tam, cik liela nozīme ceļu satiksmes drošībā ir tieši savstarpējai sapratnei. Pirmais reālajā vidē filmētais video stāsts sociālajos tīklos varētu parādīties jau otrdien, 14.jūlijā.

Jānis Lucaus, apdrošināšanas akciju sabiedrības “BTA Baltic Insurance Company” Valdes priekšsēdētājs: “Ceļu satiksmes noteikumu zināšanas, ceļu satiksmes dalībnieku savstarpējā sapratne un rēķināšanās vienam ar otru ir pamats kopējai ceļu satiksmes drošības veicināšanai. Ņemot vērā to, ka, palielinoties velobraucēju skaitam un ceļu satiksmes intensitātei, pieaug arī ceļu satiksmes negadījumos cietušo velobraucēju skaits, kā arī velosipēdu zādzību skaits, pērn izveidojām kompleksu apdrošināšanas pakalpojumu – “BTA Velopolisi”, kas ļauj velobraucējam pasargāt sevi no ievērojamiem zaudējumiem neparedzētās situācijās. “BTA Velopolise” ietver aizsardzību pret trīs galvenajiem riskiem: traumu gūšanas risku jeb nelaimes gadījumiem, velosipēda zādzības risku un kaitējuma nodarīšanu citai personai vai bojājumu radīšanu citas personas mantai. Lai nepieļautu ceļu satiksmes negadījumu skaita pieaugumu, lai pārvietošanās ar velosipēdu būtu saistīta tikai ar pozitīvām emocijām un bez nepatīkamiem starpgadījumiem, lai velobraucēji, ievērojot visus drošības priekšnosacījumus, varētu mīties no sirds, ir jāturpina izglītot sabiedrība. Ar dažādām izglītojošām aktivitātēm vēlamies gan velobraucējus, gan gājējus, gan transportlīdzekļu vadītājus aicināt būt saprotošiem vienam pret otru, ievērot ceļu satiksmes noteikumus un rūpēties gan par savu, gan citu ceļu satiksmes dalībnieku drošību.”
 

Aicinot ikdienā visiem ceļu satiksmes dalībniekiem būt saprotošiem un iecietīgiem, tuvākās nedēļas laikā Rīgas ielās velojoslu tuvumā tiks izvietotas papildu ceļa zīmes ar aicinājumiem: “Visiem viens ceļš”, “Dali ceļu, draugs”, “Gods braukt blakus”. Kopumā plānots izvietot 10 ceļa zīmes šādu vietu tuvumā:

  • Skolas ielas un Dzirnavu ielas krustojumā,
  • Reimersa ielas un Kalpaka bulvāra krustojumā (pie Radisson Blu Rīdzene Hotel),
  • Elizabetes ielā, iepretim Jeruzalemes ielai,
  • Skolas ielas un Lāčplēša ielas krustojumā (pie Kaņepes kultūras centra),
  • Spīķeru promenādē pie Centrāltirgus,
  • Vanšu tilta uzbrauktuvē pie peldvietas,
  • Daugavgrīvas ielas un Āzenes ielas krustojumā (pie kanāla),
  • Elizabetes ielā 51 (iepretim Radisson Blu Hotel Latvija),
  • Lāčplēša ielā pie Tērbatas ielas (pie Jaunā Rīgas teātra),
  • Skolas ielā (pie Kaņepes kultūras centra).


Īstenojot dažādas aktivitātes visas vasaras garumā, BTA aicinās pievērst uzmanību arī nepieciešamajam velosipēda aprīkojumam un ceļu satiksmes noteikumu zināšanām. BTA Facebook profilā tiks organizēti dažādi konkursi, kas vienlaikus ikvienam ļaus pārliecināties par ceļu satiksmes noteikumu zināšanām. Savukārt, ņemot vērā to, ka daudzi ceļu satiksmes negadījumi, kuros cieš un iet bojā velobraucēji, notiek tādēļ, ka transportlīdzekļu vadītāji viņus tumsā nepamana, jūlijā velobraucējiem iecienītās kafejnīcās un atpūtas vietās, kā arī virknē veloveikalu bez maksas būs pieejamas īpašas atstarojošas uzlīmes velosipēdiem.

Par “BTA Velopolisi”
„BTA Velopolise” ir komplekss apdrošināšanas pakalpojums velobraucējiem, kas nodrošina ne tikai medicīnisko izdevumu segšanu traumu gadījumā, bet arī kompensācijas izmaksu par gūtajām traumām atkarībā no to smaguma pakāpes, atlīdzības izmaksu par zaudējumiem sakarā ar velosipēda bojājumiem vai pilnīgu bojāeju, zādzību vai laupīšanu, kā arī sedz zaudējumus, kurus velobraucējs radījis citām personām, piemēram, gājējiem vai citiem ceļu satiksmes dalībniekiem, tajā skaitā, velobraucējiem un autovadītājiem. Plašāka informācija par “BTA Velopolisi” pieejama BTA mājaslapā.

Informāciju sagatavoja:
Agnese Grīnberga
Sabiedrisko attiecību vadītāja
AAS „BTA Baltic Insurance Company”
e-pasts agnese.grinberga@bta.lv
Tālr. +371 67025661, mob. tālr. +371 27828796