BTA: "Līgo, atbildīgi!"

20.06.2018

"Tur man tika Jāņos iet, kur lustīga Jāņu māte; Kur lustīga Jāņu māte, tur lustīga līgošana."

 

Kuram gan nepatīk lustīgi nolīgot! Reizēm šķiet, ka Līgo svētki ir vairāk gaidīti nekā Ziemassvētki vai sava dzimšanas diena. Un kādēļ gan ne, ja Līgo svētki ir pašā vasaras vidū - saulgriežu laikā, kad diena ir visgarākā, bet nakts - visīsākā. Jautras brīvdienas ģimenes un draugu lokā, kad var bezrūpībā aizmirst par darbu un savām ikdienas rūpēm. Taču vienu gan apdrošināšanas akciju sabiedrība "BTA Baltic Insurance Company" (turpmāk tekstā – BTA) aicina neaizmirst - atbildību par savu rīcību. Tādēļ BTA aicinājums ikvienam līgotājam ir: ēd, dzer un lec, bet - prātīgi un ar mēru!

 

"Līgo svētkos bieži vien neiztikt bez jautrības, taču diemžēl tieši jautrība, kas dažkārt ir pat pārlieku liela, rada būtisku riska faktoru iekulties nelaimē. Jautrība, smiekli un prieks ir cilvēkam vajadzīgs, tikai priecāties ir jāprot un tas ir jādara atbildīgi. Tieši atbildība ir katra svētku svinētāja stiprākais arguments un rūpe, lai svētki aizritētu godam un bez liekām nepatikšanām. Atbildība ir arī mūsu, BTA, viena no pamatvērtībām. Tādēļ mūsu aicinājums visiem svētku svinētājiem ir - līgot atbildīgi!" aicina BTA Apdrošināšanas atlīdzību departamenta direktors Kārlis Liepiņš.

 

Pirms posties un doties uz Līgo svētku svinēšanu, ir vērts vēlreiz pārskatīt šos BTA septiņus ieteikumus, kuri noderēs, lai svētkus aizvadītu droši un bez raizēm.

 

1. Auto atslēgas noliec drošā vietā. Ja brauc ar auto vai arī stūrē kāds no tavas ģimenes locekļiem, iesakām uzreiz nolikt auto atslēgas drošā vietā vai iedot tās mājas saimniekiem. Tas drošības labad, ja gadās smeķēt kādu alutiņu vairāk, arī lai kādam citam vai pašam negribētos sēsties pie stūres reibumā. Kad cilvēks ir iereibis, viss šķiet daudz vienkāršāk un iespējamāks, tādēļ arī rodas šādi "brašuļi", kuri "var" braukt reibumā. Nevar! Šis punkts ir ļoti svarīgs arī tiem prātīgajiem šoferīšiem, kuri nelieto alkoholu vispār, ja sēž pie stūres. Par šo padomu jāatceras arī Jāņu tēvam, nepieļaujot iespēju, ka kāds no līgotājiem sēžas pie stūres iereibis. Atslēgas jānoliek drošā vietā arī tādēļ, lai līgošanas laikā tās nejauši nepazūd un jūs varat pēc tam laimīgi tikt mājās.

 

2. Piešķil pareizi! Mūsdienās ātrākais un vieglākais ceļš pretī gaļas cepšanai vai ugunskura iedegšanai ir vienkāršs - apšļākt ogles vai malku ar degšķidrumu, piešķilt uguni un aiziet! Ielāgo, ka pēc degšķidruma laistīšanas ir jāpārbauda savas rokas, vai uz tām nav šīs viegli uzliesmojošās vielas un tikai pēc tam uzvelc sērkociņu vai šķiltavas. Jābūt īpaši uzmanīgam, esot pie grila. Neesiet pārāk tuvu grilam brīdī, kad uz kvēlojošām oglēm ir uzliets degšķidrums. Viena neveikla kustība ar šo šķidrumu var radīt nepatīkamus apdegumus. Tāpat negrilējiet zem nojumes vai kokiem, tas apdraud jūsu mājokļa un iemītnieku drošību. Neļaujiet bērniem atrasties pārāk tuvu grilam.

 

3. Ugunskura vietai ir jābūt īpaši drošai. Ugunskura iekārtošana ir ne mazāk atbildīgs darbs. Nebūtu prātīgi ierīkot ugunskura vietu koku, ēku un degošu materiālu tuvumā. Noteikti apkārt ugunskura vietai jānoliek akmeņi vai laukums jāierobežo ar smilšu uzbērumiem. Tad uguns liesmas neizplatīsies pa sauso zāli un krūmiem. Tas ir īpaši svarīgi šogad, kad jau pusotru mēnesi valda sauss laiks - zāle un krūmāji ir izkaltuši, tie var uzliesmot acumirklī. Par ugunskura kurināšanu mežā labāk aizmirstiet! Pats galvenais: nekad neatstājiet ugunskuru bez uzraudzības. Arī bērnus turiet tālāk no ugunskura, jo īpaši liesmojoša. Un, kad līgotāji dodas pie miera, nodzēsiet ugunskuru pilnīgi, lai izslēgtu ugunsgrēka iespējamību. Vislabākā metode - uzliet krietnu spaini ūdens vai apbērt ar smiltīm.

 

4. Lēkšana pār ugunskuru. Līgo svētku centrālais elements - ugunskurs. Kad tas jau ir krietni kūries, tradicionāla izprieca līgotāju vidū ir lēkšana pār ugunskuru. Esi prātīgs un lec tikai tad, ja: a) ugunskurs nav pārāk augsts un plats; b) neesi pārāk iereibis; c) ja tavs apģērbs nav nokarens un viegli uzliesmojošs; d) ja fiziski spēj pārlekt. Pirms tam labāk pamēģinot, veicot izmēģinājuma lēcienus pāri malkas kaudzītei vai soliņam. Lēkšana pār ugunskuru ir populāra, taču ļoti bīstama tradīcija, jo ik gadu ir gadījumi, kad kāds līgotājs neveiksmīgā lēciena rezultātā aizdedzina savu apģērbu vai pat iekrīt ugunskurā un gūst smagus apdegumus.

 

5. Nakts peldēm - nē! Jāņus šogad sola itin tveicīgus, ūdens temperatūra upēs un ezeros arī ir samērā augsta. Līgojot pie ūdeņiem vai to tuvumā, Līgo svinētājiem dažkārt rodas ideja doties peldēties naktī. To arī mediķi uzsver, ka šis ir viens no riskantākajiem pasākumiem, no kura vajadzētu labāk atturēties. Jo īpaši tiem līgotājiem, kuri jau ir paņēmuši uz krūts. Naktī nav jārīko peldēšanas sacensības vai pasaules rekorda tālākajā peldējumā pārspēšana! Tad jau nopeldieties gaišā dienas laikā! Tomēr arī tad ir vērts ņemt svarīgus ieteikumus: a) pie ūdeņiem nekad neatstājiet bērnus bez uzraudzības! b) nepeldēt tālu no krasta un nepazīstamās vietās; c) nebūt pārgalvīgam un nelēkt ūdenī no augstuma vai "uz galviņas" utt.; d) neiet ūdenī iereibušam un neļaut to darīt arī citiem.

 

6. Ēd un dzer, bet - ar mēru. Grūti teikt, ar ko varētu salīdzināt Jāņus bez alus, bet jebkurā gadījumā - Līgo svētkos nudien nevajadzētu ļauties pārmērīgai alutiņa vai jebkāda cita alkoholiska dzēriena lietošanai. Vislabākā līgošana bijusi tad, ja Jāņu rītā vari pamosties bez paģirām. Nudien, to arī novēlam! To pašu var teikt arī par negausīgu pārēšanos. Ceptā gaļa un desas, siers un mazsālīti gurķīši, tāpat arī visi citi ēdieni būs uz pasaules arī nākamajā dienā! Turklāt ir ļoti svarīgi, lai būtu zināms, ko jūs ēdat. Gaļu nedrīkst uzglabāt saulē, turklāt tai ir jābūt svaigai. Marinēta bojāta gaļa var radīt nopietnas problēmas veselībai. Galvenais ir ēst un dzert prātīgi un ar mēru, turklāt - nesteidzoties.

 

7. Papardes ziedu meklējot... Mītiem apvītais papardes zieda stāsts vilina kā senos laikos, tā arī šobaltdien. Nē, mēs neiesakām atteikties no papardes zieda meklēšanas. Tik vien vēlamies atgādināt, ka papardes zieda meklēšanas kulminācijas brīdī var notikt sastapšanās arī ar čūsku. To tumsā ir grūti saskatīt. Protams, uzmanieties arī no ērcēm. Ja esat zaļā pļavā un plūcat Jāņu zāles, noteikti pēc tam, iznākot klajumā, pārbaudiet savas kājas, vai uz tām nav kāda ērce.

 

Visbeidzot, Jāņu dienas rītā esi prātīgs un izvērtē trīsreiz, vai esi drošs par savām spējām vadīt automašīnu. Tas nekas, ka nākamajā dienā jābūt darbā. Palūdz palīdzību vai atrodi kādu citu risinājumu mājupceļam.

 

BTA novēl jums līksmu, drošu, atbildīgu un veselīgu līgošanu!

 

Par BTA

Apdrošināšanas akciju sabiedrība „BTA Baltic Insurance Company” ir viena no vadošajām apdrošināšanas sabiedrībām Baltijā, kas piedāvā plašāko nedzīvības apdrošināšanas pakalpojumu klāstu Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. BTA Baltijā nodarbina vairāk kā 1 000 darbiniekus. BTA lielākais akcionārs ir „Vienna Insurance Group AG” ar 200 gadu ilgu pieredzi apdrošināšanas nozarē. Šajā grupā ietilpst vairāk nekā 50 apdrošināšanas sabiedrības 25 valstīs, un tajā strādā vairāk nekā 25 000 darbinieku. „Vienna Insurance Group AG” ir izteikts līderis pārstāvētajos tirgos Eiropā ar augstu finansiālās stabilitātes novērtējumu — „Standard & Poor’s” A+ (stable outlook) —, kura akcijas tiek kotētas Vīnes un Prāgas biržā

 

Papildu informācija:

Elīna Rasmane

Mārketinga un sabiedrisko attiecību departamenta direktore

AAS „BTA Baltic Insurance Company”

e-pasts elina.rasmane@bta.lv